Ogłoszenia 02-04-2023

VI Niedziela Wielkiego Postu

1.      Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

2.      Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 14.00

3.      Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

4.      W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja będzie do godziny: 22.00.

5.      W Wielki Piątek  Liturgia Męki pańskiej o godzinie 18.00 wcześniej o godz. 14.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15.00 Droga Krzyżowa. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Zaraz po przyjściu zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żali, o godz. 22.00 będzie Droga Krzyżowa w Kościele. Proszę Panów Strażaków i Związek Podhalański o zaciągnięcie warty przed Grobem. Adoracja będzie przez całą noc według ustalonego porządku. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły tzn. wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ścisły – ilościowy obowiązuje od 18  do 60 roku życia. zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielka Sobotę, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Ofiara złożona w czasie adoracji Krzyża świętego w  piątek będzie przekazana do Kurii na odnowienie Grobu Pana Jezusa w Jerozolimie.

6.      Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów od godziny 9.00 do 12.00 co 15 minut.  W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18.00.

7.      W naszym Kościele Rezurekcja w Niedzielę o godzinie 6.00, a po niej zaraz odprawiona zostanie Msza święta.

8.      Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

9.      Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

10.  Zapraszam naszych seniorów umówionych na obmycie nóg w czasie wieczerzy Pańskiej na  spotkanie w czwartek o godz. 17.15 do Kościoła.

11.  Dziękuję za ofiary do Grobu Pańskiego od Róży Marii Cichorczyk 200 zł., Róży Władysławy Tram 250 zł., Róży Wiktorii Domagały 400 zł, Róży Bogumiły Hryniawskiej 300 zł , Róży Barbary Cichańskiej; 200 zł, od Róży Męskiej Jana Cichańskiego 200 zł; od Róży Magdy Słowik 250 zł, z Róży Józefy LUPY 200 zł; od Pani Makowskiej 50 zł; od Pani Kazimiery ZAPAŁY 200 zł.  Bóg zapałać wszystkim, który złożyli jakakolwiek ofiarę

( również na tacę) na dekorację do ciemnicy i do  grobu oraz na kwiaty.

12.  Dzisiaj Droga Krzyżowa Pokutna ulicami naszej parafii, zbieramy się przy Kapliczce w Koninkach  o godzinie 18.00. Proszę na to nabożeństwo zabrać świece, bardzo uprzejmie proszę naszych Panów Strażaków o zabezpieczenie naszej Drogi Krzyżowej.

13.  Nasi Strażacy apelują i proszą naszą młodzież o pomoc przy warcie przy grobie Pana Jezusa w sobotę od rana do wieczora, proszę zgłaszać się chłopców i dziewczęta do Pana Kazimierza Wsolaka. Bardzo Wam dziękuje za okazaną pomoc.

14.  Składam podziękowania za sprzątanie w minionym tygodniu świątyni z osiedla GWAŁTY i ZA GRONIE : za ofiarę  280 zł. na kościół. Proszę w tym tygodniu o pracę rodziny z osiedla: MISIURY, BIAŁONIE . Prace proszę wykonać  w poniedziałek  o godzinie 9.00 i w sobotę po poświęconych pokarmach o godz. 12.30.

15.  Dodatkowa spowiedź będzie  w piątek od 21.30 do 22.30 i w sobotę od 8.00 do 10.00,

16.  będzie dodatkowo jeden ksiądz poproszony.

17.  Wszystkie sprawy w kancelarii prosimy załatwić w wtorek, rano i w  środę po wieczornej Mszy świętej. W pozostałe dni kancelaria nieczynna.

18.  W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

19.  Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów. 

20.   Zapraszam do wzięcia gazet katolickich z ławki z tyłu kościoła : Gość Niedzielny i Niedzielę, chodzi o pogłębienie naszej wiary i wiadomości na temat wiedzy o naszym kościele.