Ogłoszenia 13-08-2023

XIX Niedziela Zwykła

1.      Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w roku liturgicznym.

2.      W dzisiejszą niedzielę 13 sierpnia 2023 odbędzie się czwarte nabożeństwo Fatimskie w tym roku. Uroczysta Msza św. połączona z nabożeństwem Fatimskim i procesją wokół kościoła będzie o godzinie 17.00. Na to święto figurę Matki Bożej Fatimskiej proszę o udekorowanie i o niesienie figury w czasie procesji  asystę z osiedli: Gwałty, Misiury, Białonie, Chlipały. Proszę Panów do niesienia baldachimu, rodziców dzieci w wieku przedszkolnym o zorganizowanie sypania kwiatów, dzieci pierwszokomunijne o niesienie różańca, zapraszam Oazę, dziewczynki z grupy misyjnej, ministrantów i lektorów o przygotowanie asysty, Panów do niesienia Baldachimu, Nadzwyczajnych Szafarzy, Porębiański Ród o oprawę muzyczną dla naszej uroczystości. Proszę również o odświętny strój regionalny, i zabranie świec na procesję.

3.      We wtorek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem 113. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, również będziemy przeżywać  święto Wojska Polskiego, wprowadzone dla upamiętnienia wspomnianej wcześniej bitwy. a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

4.      W Polsce ta uroczystość 15 sierpnia  znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. o godz. 8.00, 10.00 i 17.00; Obrzęd błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, odbędzie się przed rozesłaniem po każdej Mszy. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu. Natomiast dziękczynienie za zbiory będzie miało miejsce 20.08.2023 podczas Mszy Świętej celebrowanej o godz. 10.00, Delegacje z wieńcami dożynkowymi i darami ofiarnymi niech zgromadzą się przed wejściem głównym do kościoła. Tam nastąpi ich powitanie, a potem uroczysta procesja  ze śpiewem dookoła kościoła i  wprowadzenie do świątyni.

5.      W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

6.      Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. W piątek zakończyła się Pielgrzymka Na Jasna Górę z naszej Parafii i dekanatu chcę podziękować wszystkim , którzy poszli na nią i pomogli przy jej organizowaniu. Niech Maryja Wam wszystkim błogosławi, Również dziękuję tym wszystkim , którzy wspólnie razem  pielgrzymowaliśmy podczas apelu przez cały czas , gdy trwała pielgrzymka od 04. do 12.08.2023r.

7.      W związku z trwającym miesiącem trzeźwości przypominamy hasło pracy nad otrzeźwieniem naszego narodu, podane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Trzeźwości. Brzmi ono: „Przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich”. żeby pomóc to będzie wystawiony zeszyt do którego będzie można wpisać się i podjąć dobrowolnie abstynencję za  siebie lub za drugiego człowieka w celu podjęcia w sierpniu trudu walki z alkoholem w naszej parafii.

8.      Dziękuję za sprzątanie kościoła w minionym tygodniu rodzinom z osiedla; „MALARZE”: 110 złotych. Proszę w tym tygodniu o sprzątanie kościoła z Osiedla „CHYBY”.  Proszę uprzejmie o sprzątanie w  poniedziałek i w sobotę od godz. 9.00.

9.      W dniu dzisiejszym jako II danego miesiąca odbędzie się zbiórka  na prace i utrzymanie parafii. Radę Parafialną proszę o pomoc w tej zbiórce, a wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać.

10.  Dnia 27.08.2023 odbędą się dożynki Gminne  w Amfiteatrze w Parku o godzinie 11.00, dlatego wyjątkowo dnia 27.08.2023 Msze Święte w naszym kościele będą o godzinie 8.00, 9.30 i 17.00. Serdecznie przepraszam i zapraszam

11.  Prasę katolicką można wziąć z ławki z tyłu kościoła za darmo. Zapraszam.